Collegium Musicale logo
set2-icon-facebook set2-icon-youtube
 
 
Collegium Musicale uudiskiri
"Kõlab hästi"
Nr. 1
 
 
Hea muusikasõber,
Täna, muusikapäeval, mõtlen eesti muusikale ja meie heliloojatele. Minu arvates läheb eesti kaasaegsel muusikal praegu hästi. Suur roll selles on loomulikult Arvo Pärdil, Veljo Tormisel, Erkki-Sven Tüüril, aga ka teistel, sh noorel peale kasvaval põlvkonnal – Pärt Uusberg, Liisa Hirsch, Marianna-Liik jpt. Hästi läheb ka eesti koorimuusikal - kuigi meie koorimuusikavaldkond on paljuski püsinud suurel entusiasmil, teatakse meid väljapool Eestit ennekõike just koorilaulumaana.

Kui 7. aastat tagasi kutsusin kokku kammerkoori Collegium Musicale, oli seegi õhinapõhine. Keegi ei oodanud meid või ei öelnud, et tee nüüd selline koor. See oli seesmine vajadus ja soov eesti muusikaelus kaasarääkida. Soov esitada eesti muusikat kõrgel tasemel ja viia seda publikuni Eestis ja väljaspool. Soov muuta maailma seeläbi paremaks. Tänaseks annab Collegium Musicale aastas keskmiselt 40 kontserti, lisaks a cappella teostele esitame suurvorme. 2016/2017 hooajast kokkuvõtet tehes selgus, et laulsime kõige enam Bachi ja Tormist. Tormise muusika on meie rahva püsimisel olnud väga oluline. EV100 välisprogrammi raames toimunud esimene retk “Unustatud rahvaste” aladele kinnitas seda teadmist veelgi. Soovin väga, et meie oskaksime oma keelt ja kultuuri nii hoida, et ühel hetkel ei oleks me ainult lauludes kaikuv teadmine...ja et ka sadade aastate pärast tähistaksid meie järeltulijad eesti muusikaga ja eesti keeles Muusikapäeva. Meeldib ütlemine, et kui Arvo Pärdi looming tõstab meid taevastesse kõrgustesse, siis Veljo Tormis naelutab juurtega sügavale maasse. Seda tunnet soovingi tänasel muusikapäeval meile kõigile – tunnet, et muusika võib meid viia inglitiivul lendu, hoides samas tugevalt juured siin, Eestimaal.

Endrik Üksvärav
dirigent
 
 
set2-image12
 
 
 
CM7 sünnipäevakontsert “Mu süda, ärka üles"
Teisipäeval, 3.oktoobril tähistab Collegium Musicale 7. sünnipäeva kell 19 Niguliste kirikus Cyrillus Kreegi vaimulike rahvaviisidega. Kontserdil on kaastegev Eesti üks väljapaistvamaid džässmuusikuid Jaak Sooäär elektrikitarril.

“Kooril on seljataga uskumatult mitmekesine ja rekordiline hooaeg – 2016/2017 oli meil 54 kontserti, sh 21 neist väljaspool Eestit,“ rääkis dirigent Endrik Üksvärav. “Sünnipäevakontserdil ei tee me sel korral aga tavapärast tagasivaadet hooajale, vaid otsustasime ühe terviku, Cyrillus Kreegi vaimulike rahvaviiside, kasuks. See oli ühtlasi üks meie lemmikkavasid möödunud hooajal. Samuti nautisime koostööd Jaak Sooäärega ning jätkame seda meeleldi”.

“Cyrillus Kreegi kohta öeldakse, et tema loomingus kohtuvad spirituaalne kargus ja ilmalik elurõõm. See iseloomustab ka meie kontserti, kus toimub erinevate stiilide kohtumine. Ühelt poolt puhas ja ehe koorimuusika, nii nagu Kreek seda kirjutas, teisalt teatud mõttes piiride kompamine. Improvisatsioonide kaudu elektrikitarril. Seda, milliseks täpselt kontsert kujuneb, saavad nii publik kui asjaosalised ise teada kohapeal. Uuesti täpselt sajaprotsendiliselt sama pole võimalik korrata. Nii et omamoodi on kõik kuulajad ühe erilise loomishetke tunnistajateks,” rääkis Üksvärav.

Piletid 7/10 EUR on saadaval Piletilevist ja tund enne algust kohapeal.

 
 
set2-image6
Veljo Tormise tervitamine
 
Muusikapäeval 2014 Veljo Tormist tervitamas
 
Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril 2014, oli meil rõõm ja au tervitada lauluga helilooja Veljo Tormist ning kinkida talle ahjusoe 2CD "Unustatud rahvad".
 
VAATA KOHE set2-icon-cart
 
set2-image6
set2-image6
 
Collegium Musicale Viimsi Teatajas
 
Vahetult enne Muusikapäeva ilmus meeleolukoas intervjuu koori tegemistest Viimsi Teatajas. Muuhulgas saab teada, mis ühendab Collegium Musicalet nii Tormise kui ka Viimsiga ning mispärast on koorilaul karm nagu tippsport.
 
VAATA KOHE
 
 
Tulekul: Muusikasaade “MI” CM Karjala reisist
 
EV100 sünnipäeva auks rändab segakoor "Collegium Musicale" Veljo Tormise teose "Unustatud rahvad" jälgedes. "MI" jälgis nende suvist Karjalasse käiku, et uurida, kas soomeugriliku runolaulu lätted on endiselt elujõulised.
Vaata neljapäeval, 5. oktoobril kell 23.10 ETVst!
 
VAATA LÄHEMALT
 
 
Collegium Musicale
Kammerkoor Collegium Musicale, on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest.
KONTAKT
Collegium Musicale MTÜ
E-post  :  info@collegiummusicale.ee
Tel  : +372 51 56 329
www.collegiummusicale.ee
 
 
Collegium Musicale MTÜ
Vaata weebis